Switch PoE do kamer: jak policzyć budżet mocy
Switch PoE do kamer wybierasz według budżetu mocy, czyli łącznej mocy dla wszystkich portów naraz, a nie liczby portów. Poniżej standardy PoE, wzór, przykłady z naszych switchy i pułapki, na których wykłada się najwięcej instalacji.
Budżet mocy to nie suma portów
Budżet mocy PoE to największa łączna moc, jaką switch może oddać wszystkim portom jednocześnie. Osiem portów PoE+ po 30 W nie daje 240 W. TP-Link TL-SL1311MP ma 8 portów PoE+ do 30 W na port, ale budżet 124 W; TP-Link TL-SG1016PE ma 8 portów PoE+ i budżet 150 W; Hikvision PoE 8+2 ma 8 portów 802.3af/at i zasilanie PoE 60 W. O doborze decyduje więc suma poboru kamer, a nie liczba i moc portów.
Standardy PoE w skrócie
| Standard | Moc z portu switcha | Moc w kamerze | Typowe zastosowanie |
|---|---|---|---|
| 802.3af (Type 1, PoE) | 15,4 W | 12,95 W | kamery stałe: DS-2CD1343G2-LIU ok. 5 W, DS-2CD1383G2-LIUF/SL do 9,5 W |
| 802.3at (Type 2, PoE+) | 30 W | 25,5 W | kamery o większym poborze, na przykład z grzałką albo obrotowe; sprawdź kartę |
| 802.3bt (Type 3) | 60 W | 51 W | urządzenia powyżej 25,5 W |
| 802.3bt (Type 4) | 90 W | 71,3 W | największe odbiorniki |
Moc w kamerze jest niższa od mocy z portu, bo część energii zostaje w kablu: przy PoE+ 30 W z portu to 25,5 W w kamerze. Switch może też rezerwować moc według klasy urządzenia: klasa 1 to 4 W, klasa 2 to 7 W, klasa 3 to 15,4 W, klasa 4 to 30 W.
Jak policzyć budżet krok po kroku
- Wypisz pobór każdej kamery z karty produktu, zawsze wartość maksymalną.
- Zsumuj pobór i dodaj 20% zapasu.
- Porównaj wynik z łącznym budżetem switcha, nie z mocą jednego portu.
- Policz porty: kamery plus rejestrator, uplink i ewentualne inne urządzenia PoE.
- Sprawdź w karcie, czy switch rezerwuje moc według klasy, czy według rzeczywistego poboru. Przy rezerwacji klasowej kamera klasy 3 zajmuje 15,4 W, choć pobiera 5 W.
Przykład: osiem kamer 4 Mpx po 5 W to 40 W, z zapasem 48 W, więc wystarczy Hikvision PoE 8+2 z budżetem 60 W. Osiem kamer 8 Mpx po 9,5 W to 76 W, z zapasem 91 W, więc potrzebujesz switcha o budżecie powyżej 100 W, na przykład TL-SL1311MP (124 W) albo TL-SG1016PE (150 W).
Ile kamer zmieści switch z oferty
Liczba kamer po odjęciu 20% zapasu z budżetu i ograniczona liczbą portów PoE:
| Switch | Porty PoE | Budżet | Kamery 5 W | Kamery 9,5 W |
|---|---|---|---|---|
| Hikvision DS-3E1106HP-EI | 4 | 60 W | 4 | 4 |
| Hikvision PoE 8+2 | 8 | 60 W | 8 | 5 |
| TP-Link TL-SL1311MP | 8 | 124 W | 8 | 8 |
| TP-Link TL-SG1016PE | 8 | 150 W | 8 | 8 |
DS-3E1106HP-EI ma 4 porty, a moc rozdziela inaczej niż reszta: port 1 daje do 60 W, porty 2–4 do 30 W, łącznie 60 W. Wybierz go do czterech kamer, z których jedna ma większy pobór.
Trzy przykłady z praktyki
| Instalacja | Pobór kamer | Z zapasem 20% | Switch |
|---|---|---|---|
| Dom, 4 kamery po 5 W | 20 W | 24 W | DS-3E1106HP-EI (60 W, 4 porty) |
| Sklep, 8 kamer 8 Mpx po 9,5 W | 76 W | 91 W | TL-SL1311MP (124 W) |
| Magazyn, 16 kamer po 5 W | 80 W | 96 W | dwa switche 8-portowe PoE, na przykład dwa TL-SG1016PE (po 150 W) |
Do zasilacza awaryjnego licz pobór switcha z sieci, nie budżet PoE: TL-SL1311MP pobiera 5,95 W bez obciążenia PoE i 140,92 W przy pełnym obciążeniu 124 W.
Pułapki, które wychodzą dopiero na montażu
- Kabel. PoE działa na skrętce miedzianej do 100 m od switcha. Kabel CCA ma większy opór i zmniejsza moc dostępną w kamerze, więc przy PoE+ i długich trasach daje najwięcej problemów.
- Tryb Extend. Hikvision PoE 8+2 w trybie Extend sięga 300 m, ale tylko z prędkością 10 Mb/s, więc sprawdź, czy bitrate kamery się w niej mieści (8 Mpx może wymagać do 16 Mb/s).
- Porty. Do kamer wystarczą porty 10/100 Mb/s. Uplink do rejestratora powinien być gigabitowy przy wielu kamerach: Hikvision PoE 8+2 ma dwa uplinki 1000 Mb/s, a TL-SL1311MP dwa porty GbE i SFP.
- PoE pasywne. Kamera z zasilaniem 24 lub 48 V bez negocjacji nie jest standardem 802.3 i nie współpracuje ze switchem 802.3af/at. W karcie szukaj zapisu „PoE 802.3af”.
- Zarządzanie. TL-SL1311MP jest niezarządzalny (plug and play), a DS-3E1106HP-EI obsługuje przeglądarkę, LLDP i SNMP, co przydaje się, gdy sieć kamer ma być monitorowana.
Switch czy rejestrator z portami PoE
Rejestrator HiLook 8 kanałów PoE ma według serii budżet portów do 75 W, więc osiem kamer po 9,5 W (76 W) już się w nim nie zmieści. Rejestrator z portami PoE upraszcza instalację do 4–8 kamer. Zewnętrzny switch jest lepszy, gdy kamer jest więcej niż portów rejestratora, stoją w kilku rozdzielnicach albo potrzebujesz większej mocy na port. Całą ofertę znajdziesz w kategorii switche, a rejestratory w rejestratorach IP NVR.
Najczęstsze pytania
Ile watów potrzebuje kamera PoE?
Kamery stałe 4–8 Mpx pobierają zwykle od kilku do około 10 W: w ofercie DS-2CD1343G2-LIU ok. 5 W, a DS-2CD1383G2-LIUF/SL do 9,5 W. Kamery obrotowe i z grzałką potrzebują więcej, dokładną wartość bierz z karty.
Jakie PoE do kamer?
Do kamer stałych wystarcza 802.3af (PoE). Standard 802.3at (PoE+) wybierz dla kamer o większym poborze, a 802.3bt dla urządzeń powyżej 25,5 W.
Co daje funkcja PoE w switchu?
Dane i zasilanie jednym kablem skrętki: przy kamerze nie potrzebujesz gniazdka ani zasilacza, a zasilanie wszystkich kamer możesz podtrzymać jednym zasilaczem awaryjnym przy switchu.
Ile żył potrzebuje kamera PoE?
Przy łączu 100 Mb/s PoE działa na czterech żyłach: dwie pary przenoszą dane i zasilanie w trybie A albo zasilanie idzie wolnymi parami w trybie B. Przy gigabicie dane biegną wszystkimi czterema parami (osiem żył). Zawsze kładź 4-parową skrętkę miedzianą.
Zobacz też
- Jak podłączyć kamerę IP do rejestratora NVR
- Wideodomofon 2-żyłowy czy IP: zasilanie PoE stacji i monitora
- Sieci LAN i akcesoria do sieci LAN
